הרפואה המערבית לועגת לו, מרבית המטפלים אינם מכירים אותו ואנשים רבים מרגישים נבוכים מעצם הדיבור על הנושא. אך המטפלים הרציניים ביותר רואים בחוקן של קפה את אחת השיטות העוצמתיות שיש לרפואה האלטרנטיבית כדי להמריץ ניקוי רעלים בגוף, לשחרר אדם סובל מכאבים ולסייע למתמודדים עם מחלות קשות. מאמר זה סוקר את הנושא של חוקן קפה, את ההיסטוריה ואת המדע מאחורי השימוש בקפה מאחור במקום מלפנים. בהמשך מובאות גם שתי שיטות ליישום. קריאה משכילה.

חוקן קפה לניקוי רעלים ושיכוך כאבים

Coffee enemaחוקן קפה פירושו ביצוע חוקן רגיל עם קפה במקום עם מים, שמן או חומרים אחרים. חוקן עם קפה נחשב אצל מרפאים רבים לשיטה החזקה ביותר לתמיכה בכבד, ובגוף כולו, בעת ביצוע ניקוי רעלים או בעת החלמה ממחלה עתירת רעלים כמו סרטן, קנדידה סיסטמית ועוד…

בנוסף לערכו להמרצת הכבד ולניקוי רעלים, לחוקן קפה גם אפקט משכך כאבים משמעותי, ולכן יכול להתאים לטיפול תומך (פליאטיבי) גם לחולים בסוף דרכם, על מנת לשפר את איכות חייהם.

תכונות נוספות של חוקן קפה הן הגברת הפרשת מרה והגברת תנועתיות המעי, המסייעות בסילוק רעלים ובשיקום המעי עצמו.

 

אפשר לבצע חוקן עם קפה מספר פעמים ביום לפי הצורך, הן לניקוי רעלים והן לשיכוך כאבים.

אזהרה: כמו בכל חוקן, יכולה להיגרם הפרשה רבה של מלחים מהגוף. לכן, במידה ומבצעים את החוקן פעמים אחדות ביום, חשוב לאכול מזון עתיר אלקטרוליטים (ירקות רבים, מלח הימלאיה, מלח ים אפור) או להשתמש בתוסף מינרלים טוב.

על ההבדל בין מלפנים לבין מאחור

מסתבר שאין שתיית קפה דומה לחוקן קפה. הנה סקירה של חלק מן ההבדלים בין שימוש בקפה בחוקן לבין שתייתו:

קפה בחוקן

 • מעלה יצור גלוטתיון פי 7
 • ממריץ את הפרשת המרה בכבד
 • אנטי עוויתי
 • ממריץ אנזימי ניקוי דם
 • משכך כאבים חזק ויסודי - טוב לטיפול תומך
 • מגביר תנועתיות המעי
 • עוזר בניקוי המעי
 • משחרר עצירות ומנרמל יציאות
 • אנטי דלקתי למעי במיוחד ולשאר הגוף
 • לא לשתיה, ומביך לדבר על זה
 • הקופאין מגיע לכבד ופחות למחזור הדם
 • קפה אורגני מיוחד שנבחר ספציפית למטרות תרפיה

קפה בשתיה

 • מגביר רפלקסים
 • מוריד לחץ דם
 • מגביר קצב לב
 • גורם לפלפיטציות
 • גורם לאינסומניה
 • מציק לאדרנל
 • משחרר הורמוני סטרס
 • מגרה את הקיבה
 • משאיר אחריו רעלים בגוף
 • טעים, ומדברים על זה כל הזמן
 • מפזר קופאין במחזור הדם
 • לרוב קפה תעשייתי לא אורגני, או חיקוי כימי באיכות ירודה (נס) המכיל רעלים ולרוב סוכר

היסטוריה ומדע מאחורי חוקן קפה

פרק זה מבוסס על מאמר מאת ד"ר ראלף מוס.

השימוש בחוקן מוכר מימי הפרעונים וחוקן בשימוש לניקוי וריפוי המעי מוכר היה בשומר, בבל, הודו, יון, סין, וגם אצל האינדיאנים באמריקה. בצרפת של טרום המהפכה שימוש יומי בחוקן נחשב לפרקטיקה רפואית חסרת תחליף וכמנהג המועיל למראהו של המשתמש.

קפה הופיע באירופה ובמערב מתחילה המאה ה- 15, אך לא ברור מתי החלו להשתמש בו לחוקן. בכתובים הרפואיים הופיע חוקן קפה החל מ- 1917, עם הסיפור המעניין על אחות שבהעדר משככי כאבים, ניסתה לתת את מעט הקפה שנותר בחוקן לחייל פצוע במלחמת העולם הראשונה, והתרשמה מההקלה המהירה בכאבים. בשנות ה- 1920 מצאו מדענים גרמניים כי קופאין גורם להרחבת דרכי המרה ועידוד יצור המרה אצל חיות מעבדה. בשנות ה- 1920-30 אימץ ד"ר מקס גרסון את השימוש בחוקן קפה לתהליך ניקוי הרעלים שהנהיג, בתחילה לחולי שחפת ואז גם לסרטן[i]. גרסון נוכח כי חוליו יכולים לוותר על כל משככי הכאבים מרגע שהחלו להשתמש בחוקן קפה. אנשים רבים נוכחו באפקט הפרדוקסלי של קפה כמרגיע, כאשר ניתן דווקא בחוקן. מטפלים בשיטת גרסון משתמשים בחוקן קפה גם כיום[ii] בכדי להשיג מקרים מרשימים של ריפוי סרטן [iii].

מספר עבודות פיזיולוגיות ומדעיות תומכות בתפישה טיפולית זו. מסביב לרקטום ובמעיים יש רשת עשירה של כלי דם המחוברים לווריד השער (הווריד הפורטלי), הוא הווריד המסיע את הדם עם חומרי תזונה שנספגו, אל הכבד. הכנסת הקפה דרך הרקטום והחזקתו שם לזמן מה מאפשרת לחומרים אלו להיספג מדופן הרקטום או המעי, להגיע ישירות אל הכבד דרך ווריד השער ובכך להשפיע באופן ישיר ומרוכז על הכבד ופחות על שאר הגוף, כפי שמשפיעה שתיית קפה (ראו להלן).

ד"ר לי ווטנברג הראה ב- 1981 כי החומרים cafestol palmitate ו- kahweol  שבקפה מעודדים את הפעילות של אנזימי גלוטתיון-S-טרנספראז המשמשים כנוגדי הרעלים ורדיקלים חופשיים בכל הגוף, ומגבירים אותה כדי פי 7. מחקר נוסף מאשר מסקנה ומראה תגבור פעילות של אנזימים נוספים הפעילים בפאזה השנייה של ניקוי הרעלים בכבד. המחקר מציין כי לחומרים אלו יכול להיות תפקיד במניעת סרטן[iv]  ד"ר פטר לכנר שחקר את שיטת גרסון טען כי לחוקן קפה "יש אפקט ניתן לצפייה במיקרוסקופ על תאי המעי". הקפאין שבקפה מרחיב צינוריות המרה בכבד, ובכך מאפשר ניקוז טוב של רעלים ומגביר את כמות המרה המופרשת אל המעי, ומושכת איתה את הרעלים מהכבד. עם זאת המחקר מראה כי הרבה פחות קפאין מתפזר למחזור הדם בחוקן קפה, ביחס לשתיית קפה,[v] דבר שיש בו להסביר חלק מההבדלים הרשומים לעיל בהשפעות של חוקן קפה לעומת שתיתו.

החומרים theophylline & theobromine משמשים להרחבת כלי דם ונוגדים דלקת באופן כללי, מכאן כנראה השפעתו של חוקן קפה כנוגד כאבים. ה‑ palmitates שבקפה ממריצים את אנזימי סילוק רעלים בדם וכן את הפריסטלטיקה (תנועתיות) של המעי, המסייעת להסעת הרעלים החוצה. חשוב לזכור כי הכבד והמעי הם האיברים העיקריים בנטרול רעלים ופינוי שלהם. במהלך רבע השעה בה מוחזק החוקן בתוך הגוף, עובר כל הדם בכבד לפחות 5 פעמים וכך "חוקנים אלו מייצגים מעין דיאליזה של הדם דרך דופן המעי" (Healing Newsletter, #13, May-June, 1986).

לסיכום פרק זה יש לציין כי הממסד הרפואי ממשיך לבוז לניקוי רעלים בחוקן קפה למרות ראיות אלו ונוספות לגבי תועלתו ולמרות שחוקן קפה היה רשום עד 1972 במדריך מֶרְק הרפואי כשיטה לגיטימית ומוכרת. לצערי, הממסד הרפואי מגיב כך לגבי מרבית השיטות האלטרנטיביות המאיימות על ההגמוניה ועל הכלכלה שלו. אולם חוקן קפה הוא כלי רציני ועוצמתי לנטרול רעלים, שיכוך כאבים וריפוי המעי, אשר יש לו מקום של כבוד כתמיכה בכל פרוטוקול ריפוי משמעותי, ובוודאי כדי לתמוך בחולים העוברים את טיפולי הסרטן הרעילים של האונקולוגיה המודרנית.

הצד המעשי של חוקן קפה

איזה קפה והיכן לרכוש:

הספק היחיד המוכר לי בארץ לקפה מיוחד לחוקן היא חנות "טבע-לי" בראשון לציון, המחזיקה כמות מסויימת של קפה זה לטובת אנשים שנתקלו בצורך דחוף. טבע-לי מחזיקים את הקפה של ס.א. וילסון מקנדה, יצרן שהתמחותו בקפה מיוחד לחוקן בו יש ריכוז גבוה של החומרים הפעילים המועילים שהוזכרו לעיל, וקלייתו המיוחדת מפיקה הרבה פחות רעלים מקליית קפה רגילה. אני ממליץ להשתמש רק בקפה זה.

אם מסיבה כלשהי אין להשיגו, אפשר להשתמש בקפה אורגני המיועד לשתייה, רצוי שיהיה קלוי במידה מעטה או בינונית. חשוב להקפיד על קפה אורגני!

שיטות לביצוע חוקן קפה

אני מביא להלן שתי שיטות לביצוע של חוקן קפה. הראשונה מפורטת ומדוקדקת, בה המבצעים שטיפת מעי מקדימה לפני החוקן ומשנים תנוחות כדי להזרים את הקפה לעומק המעי. השיטה השנייה גורסת כי עיקר הדם זורם אל הכבד מאזור החלחולת (החלק האחרון של המעי בקרבת פי הטבעת), ומתרכזת בשמירת מירב הקפה באזור החלחולת במהלך החוקן. בדקו איזו שיטה עובדת טוב יותר עבורכם.

1. חוקן עם שטיפת מעי מקדימה

בשיטה זו מנקים את המעי בחוקן מים כצעד מקדים לחוקן הקפה, כשהמטרה היא לאפשר לקפה להגיע לעומק המעי. מומלץ לבצע את החוקן בחדר האמבט ומומלץ לרוקן בצורה טבעית את המעיים בטרם ביצוע החוקן.

שטיפת המעי

לשטיפת המעי יש להכין ליטר של מים מסוננים מחוממים לחום הגוף. מומלץ שהמים לא יהיו קרים או חמים מידי מאחר וזה מקשה על החזקת הנוזל במעי.

 1. יש לסגור את השסתום שבערכת החוקן ואז למלא את המיכל.
 2. יש לשמן את צינורית ההחדרה הארוכה או כל אביזר מתאים. אין להשתמש בכוח בעת החדרת הצינורית.
 3. יש לשכב על צד שמאל, להחדיר את הצינורית, ואז לפתוח את השסתום על מנת לאפשר לנוזל לחדור אל תוך המעי
 4. לאחר מילוי המעי יש לסגור את השסתום, להוציא ת הצינורית.
 5. רצוי להתהפך על הגב ולהמתין כדקה או שתיים עם המים במעי. אפשר לעסות בעדינות את הבטן להזרמה של הנוזלים במעי ואפשר להתהפך על צד שמאל למשך כדקה נוספת.
 6. לאחר מספר דקות עם המים, יש להתרוקן באסלה ולעבור לביצוע חוקן הקפה.

שלב חוקן הקפה

 1. במידת הצורך, לטחון כמות של קפה בטחינה גסה יחסית (בדומה לקפה פילטר, כך שיש מרקם של חול גס. לא רצוי להגיע למרקם של אבקה)
 2. להוסיף 3 – 6 כפות קפה (מומלץ קפה מיוחד לחוקן) לליטר מים ולהביא לרתיחה. את חוזק הקפה יש לקבוע לפי חומרת המצב וצרכי המתרפא, מומלץ להתחיל בכמות קטנה יותר ולעלות בהתאם לסיבולת.
 3. להוריד את האש ולבשל כעשר דקות.
 4. לסנן במסננת דקה את הקפה לסיר אחר או לקומקום ולקררו לחום הגוף.
 5. לאחר שהקפה בטמפרטורה המתאימה (ניתן להחזיק את האצבע בתוכו בלי שיהיה חם מידי) יש לבצע את החוקן לפי השלבים 1 עד 4 ב"שטיפת המעי" לעיל.
 6. לאחר סגירת השסתום יש להתהפך לאט לגב ולאחר כדקה לצד ימין, כדי להביא את מירב הקפה לחלקו הרחוק של המעי הגס.
 7. יש להישאר לשכב על צד ימין 10 עד 20 דקות ואז לקום ולהתרוקן באסלה.

הערות לביצוע חוקן בשיטה זו

 • החוקן מתבצע בשכיבה, לכן למען הנוחות כדאי לפרוס מזרן טיולים ועליו לפרוס מגבת.
 • יש לתלות את ערכת החוקן כ- 30 – 80 ס"מ מעל הגוף כשהוא במצב שכיבה. מומלץ לסדר וו או מתלה בטוח לשם כך. ככל שהערכה תלויה גבוהה יותר, כך יזרום הנוזל מהר יותר לתוך הגוף.
 • במהלך החוקן משתמשים ב- 2 ליטר מים. ליטר אחד לשטיפת המעי לפני הקפה (שטיפת המעי) וליטר אחד להכנת הקפה לחוקן הקפה עצמו (שלב הקפה).
 • למען הנוחות, אפשר להכין בבת אחת את המים המחוממים ואת הקפה, ולהביאם לחדר האמבט כשהקפה מעט חם יותר, כך שיתקרר מספיק במהלך שטיפת המעי.
 • עוד למען הנוחות, אפשר להכין את הקפה בערב הקודם ולשמרו בבקבוק תרמוס. אפשר גם להכין תרכיז קפה אותו אפשר לשמור במקרר. כדי להשתמש מדללים במים מסוננים, מביאים לחום לפני השימוש. מומלץ להכין זאת לימים אחדים בלבד.
 • מומלץ לנקז את מרבית האויר מצינורית החוקן על ידי הרמת קצה הצינור מעט מעל המיכל ופתיחת השסתום לשחרור האויר. לאחר שהאויר יצא לסגור שוב את השסתום.
 • אם מורגש לחץ להתרוקן במהלך מילוי המעי, יש לסגור את השסתום להמתין עד שהלחץ חולף בתוך כמה שניות. אם הלחץ אינו חולף או מתחזק, אפשר למלא פחות את המעי, או לקום להתרוקן. הסיבולת של המעי להכיל ליטר של נוזלים תתפתח עם הזמן והאימון.
 • בשיטה זו רצוי שצינורית ההחדרה תוכל לחדור כ- 15 – 20 ס"מ לתוך פי הטבעת, על מנת שהנוזל לא יכלא ברקטום (חלקו האחרון של המעי הגס). ניתן להזמין צינוריות גומי רכות המתאימות למטרה זו.
 • מומלץ לשמן את אביזר ההחדרה עם שמן קוקוס המשמש כשמן סיכה מוצלח במיוחד. אין להשתמש בווזלין או בכל חומר סיכה אחר מבוסס נפט (מינרלי).
 • רצוי להכין חומר קריאה לזמן בין מילוי המעי לריקונו.
 • לניקוי ערכת החוקן אפשר להשתמש במים וסבון ברוב המקרים, ומפעם ולפעם יש לפרק הערכה לחלקיה ולהשרותם במי חמצן או בתמיסת יוד. אין לחטא את הערכה בכלור.

2. שיטת "הקפה באזור החלחולת"

בשיטה זו מחזיקים את הקפה כל העת באיזור החלחולת מבלי לנסות להעבירו את המעי. אמנם שיטה זו אינה מציעה שטיפה מקדימה, אך מומלץ להתרוקן ממש לפני ביצוע החוקן כדי להשאיר את איזור החלחולת פנוי ואז..

 1. מכינים ליטר קפה בבישול איטי (מרתיחים ואז מבשלים כעשר דקות על אש קטנה)
 2. מקררים את הקפה לטמפרטורת הגוף.
 3. משתמשים בציוד חוקן רגיל (דלי) או חד פעמי (שקית – מתאימה לשימוש פעמים רבות) שאפשר להשיג בבתי מרקחת.
 4. שוכבים על צד ימין –
 5. מכניסים חצי מכמות הקפה, מחזיקים בפנים כרבע שעה ומתרוקנים.
 6. חוזרים על התרגיל עם חצי הליטר השני.

הערות לביצוע החוקן בשיטה זו:

 • רצוי להשתדל להמשיך לשכב על צד ימין כל עוד הקפה בפנים – דבר זה חשוב כדי להחזיק את הקפה באיזור החלחולת העשיר בוורידים קטנים המובילים לכבד. אולם אם בגלל לחץ במעי קשה להחזיק את הקפה בשכיבה על צד ימין, אפשר להתהפך על הגב או על צד שמאל כדי לשחרר מעט את הלחץ.
 • אפשר לפרוש מצע או מזרון על רצפת האמבט. אפשר גם לקום לאחר הכנסת החוקן ולעבור למיטה ושם לשכב על צד ימין.
 • כדאי להרגע, עם מוזיקה, מדיטציה, נשימות עמוקות וכדומה. אפשר גם לקרוא…

הערות כלליות לשתי השיטות

 • החוקן מתבצע בשכיבה, לכן למען הנוחות כדאי לפרוס מזרן טיולים ועליו לפרוס מגבת.
 • יש לתלות את ערכת החוקן כ- 30 – 80 ס"מ מעל הגוף כשהוא במצב שכיבה. מומלץ לסדר וו או מתלה בטוח לשם כך. ככל שהערכה תלויה גבוהה יותר, כך יזרום הנוזל בלחץ גבוה יותר לתוך הגוף.
 • מומלץ לשמן את אביזר ההחדרה עם שמן קוקוס המשמש כשמן סיכה מוצלח במיוחד. אין להשתמש בווזלין או בכל חומר סיכה אחר מבוסס נפט (מינרלי).
 • רצוי להכין חומר קריאה לזמן בין מילוי המעי לריקונו.
 • לניקוי ערכת החוקן אפשר להשתמש במים וסבון ברוב המקרים, ומפעם ולפעם יש לפרק הערכה לחלקיה ולהשרותם במי חמצן או בתמיסת יוד. לא מומלץ לחטא את הערכה בכלור.

סיכום

חוקן של קפה יכול להיות בעל תועלת לכל מי שזקוק לשיטה ביתית יעילה וחזקה לניקוי רעלים בגוף. בתור שכזה, חוקן קפה יכול לשמש בכל תהליך התרפאות ממחלות סיסטמיות, המשחרר רעלים אל הגוף. חוקן קפה משקם רקמות ובכך מסייע לבריאות הכבד והמעי, שהם אברי מפתח בהחלמה. תכונתו הנוספת של חוקן קפה כמשכך כאבים חזק ומיידי הופכת אותו אידאלי לטיפול במתרפאים מסרטן, כמו גם חלק מטיפול פליאטיבי בחולי סרטן טרמינלים, להם שימוש קבוע בחוקן קפה יכול להעניק משך זמן של צלילות וחופש מכאבים בסוף דרכם.

 מקורות

[i] Gerson M. (1978) The cure of advanced cancer by diet therapy: a summary of 30 years of clinical experimentation

[ii] http://gerson.org/pdfs/How_Coffee_Enemas_Work.pdf

[iii] Molassiotis A (2007) Surviving Against All Odds: Analysis of 6 Case Studies of Patients With Cancer Who Followed the Gerson Therapy

[iv] Huber, W. W. At Al, (2004), Potential chemoprotective effects of the coffee components kahweol and cafestol palmitates via modification of hepatic N-acetyltransferase and glutathione S-transferase activities. Environ. Mol. Mutagen.

[v] Supanimit Teekachunhatean At. Al. (2013) Pharmacokinetics of Caffeine following a Single Administration of Coffee Enema versus Oral Coffee Consumption in Healthy Male Subjects