פרק זה מביא סיפורן של עוד מספר שיטות מועילות עבור חולי סרטן, אשר פותחו כולן על ידי מדענים או רופאים במהלך המאה האחרונה. מפורטים כאן התכנית הפשוטה של ד"ר בודוויג, התרופה Poly-MVA של מריל גרנט, רפואת התדרים של רויאל רייף ואפילו תרופה אלופטית אחת המועילה לחולי סרטן דוקא במינון נמוך במיוחד.

​הבהרה ותניית פטור: 
הידע המובא בדף זה מקורו בלמידה אישית והוא ​מיועד להשכלה כללית בלבד. השימוש הנעשה בידע זה הוא על אחריות המשתמש בלבד. הכותב אינו רופא. ​מילים עם השורש רפא (כמו רפואה או ריפוי), אם מופיעות בדף, אינן קשורות או מרמזות על ריפוי ​ע"י רופא או בשיטות המקובלות ברפואה הרגילה.
קרא​ו עוד ​מדוע נדרשת הצהרה זו...

שמן פשתן וגבינת קוטג' - תוכנית בודוויג

ד"ר יוהנה בוּדוויג (Johanna Budwig 1908 - 2003) היתה ביוכימאית, פיזיקאית, פרמקולוגית גרמניה שעבדה בתחילת הקריירה שלה עבור משרד התרופות הממשלתי הגרמני. החל משנות ה- 1950 היתה חלוצה במחקר של שומנים שונים. בין היתר היא זיהתה את הקשר בין שומני טרנס לבין מחלות ניווניות שונות, והתמחתה במחקר של חומצות שומן חיוניות (חש"ח) מסוג אומגה [i] ותפקידן בגוף. היא היתה מועמדת 7 פעמים לפרסי נובל בהקשר לעבודתה זו.

img-6

​בעבודתה בדקה בודוויג דגימות דם של אנשים החולים בסרטן וזיהתה בדם חומר צהבהב-ירקרק ומחסור ברור בפוספוליפידים ובליפופרוטאינים [ii] ובהמשך מחקרה זיהתה כי אנומליות אלו קשורות למחסור בחש"ח אומגה 3 ואומגה 6 וכי לחומצות שומן אלו תפקיד קריטי בהגנה מסרטן בעיקר בשלוש דרכים אלו [1, p. 209]:

  • הן עוזרות לשמר את האחידות והבריאות של ממברנות התאים בגוף - ד"ר בודוויג האמינה כי סרטן הוא תוצאה של התחלקות לא תקינה של תאים הנגרמת בגלל שחומצות שומן לקויות המגיעות ממזונות תעשייתיים מחליפות את החש"ח הטבעיות בממברנות התאים ומונעות התחלקות תקינה שלהם.
  • הן עוזרות לקדם את הכנסת החמצן לתא - חש"ח ממקור טבעי מסוגלות לקשור חמצן ולכן מסייעות בנשימה תאית וביצירת אנרגיה ברמת התא, בעוד חומצות שומן כימיות מהתעשייה חסרות את היכולת הזו ולכן מפריעות לתהליך נשימה התאית ויצירת האנרגיה בגוף. ממצא זה של בודוויג מספק את אחד ההסברים לכך שתא סרטני הוא תא אנאירובי המספק את צרכי האנרגיה שלו על ידי התססת סוכרים (ראו פרק תאוריות מועילות).
  • הן נדרשות ליצירת פרוסטגלנדינים - פרוסטגלנדינים הן תרכובות שומניות דמויות הורמונים המשמשות כשליחים כימיים בגוף ובין היתר מתפקדות בויסות תגובות דלקתיות, קרישת דם, העברת מסרים עצביים, כיווץ שרירים חלקים, ויסות לחץ דם וחילוף החומרים בגוף ועוד תפקידים שכולם חשיבות בהתנגדות הגוף להתפתחות סרטן, התנגדות שנחלשת משמעותית בחסר של חש"ח בגוף.

בהמשך לממצאים אלו חיפשה ד"ר בודוויג דרך להחזיר לגוף את חומצות השומן הטבעיות החסרות לו ולצורך כך פתחה את הגישה התזונתית לטיפול בסרטן המוכרת בשם " שמן פשתן וגבינת קוטג' ". שמן פשתן מחזיר לגוף כמות גדולה של חומצות שומן מסוג אומגה 6 וכמות גדולה כמעט פי 3 של חומצות שומן מסוג אומגה 3, יחס המאפשר תיקון העודף היחסי הגדול בשומני אומגה 6 הנוצר בתזונה המערבית המקובלת. את השמן מערבבים היטב ביחסים מסוימים עם גבינת קוטג'[iii] (החייבת להיות ממקור אורגני בלבד!). ערבוב השמן עם החלבונים הגופרתיים שבגבינה הופך את החש"ח למסיסות במים ומקל מאוד על ספיגת השומנים והטמעתם בתאי הגוף, כמו גם מספק לגוף חומצות אמינו גופרתיות חשובות [1, p. 214].

בודוויג מצאה גם כי מספר מינרלים וויטמינים נדרשים לגוף כדי להשתמש בחומצות השומן, בעיקר ויטמיני B6, B3, ויטמין C, אבץ ומגנזיום, הנדרשים לגוף כדי לייצר פרוסטגלנדינים, ולמרות ששמן הפשתן והגבינה הם מרכיב המרפא העיקרי, חייב המתרפא לסלק מתזונתו כמעט כל סוג של מזון מעובד תעשייתי ומזון הכולל חומרי שימור ותהליך שונים, עליו להימנע משומני טרנס, ממזונות מטוגנים (טיגון יוצר שומני טרנס ורעלים שונים), להתנזר מכל סוגי הבשר למעט דגים מסוימים לעיתים רחוקות, וכן להתנזר ממוצרי חלב למעט גבינת הקוטג' (או גבינת קוורק הגרמנית) וגבינה קשה בכמויות קטנות. בנוסף עליו להימנע מסוכרים, משקאות קלים, קמח לבן ומוצריו וכך הלאה מוצרים מעובדים [43].

ד"ר בודוויג המליצה במיוחד על הימנעות משומני טרנס וממרגרינה, דבר שהביא אותה להיתקלות ישירה בענקי תעשיית המזון. לדבריה, הראשון לנסות לשחד אותה היה הבוס שלה, ד"ר קאופמן, שהיה מומחה לשומנים והחזיק בעצמו במספר פטנטים בענף המרגרינה. משסירבה, מנע ממנה גישה למכון שבראשו עמד. משניסתה לעבור למוסד אחר או לפרסם מחקרים היא מצאה שדרכה נחסמה ביעילות על ידי קשר שקשרו חברות המזון כנגדה, לתחושתה. המוצא היחיד שלה היה לכתוב ספר בו היא מביאה את ממצאיה לידיעת הציבור. הדבר הטוב שצמח מסיפור זה הוא שהיא התחילה לעבוד עם מטופלים ותוך כך פיתחה את הגישה טיפולית שלה [1, p. 215].

הגישה התזונתית של בודוויג נראית על פניה פשוטה מידי, עד כדי שרוב הפוגשים בה לראשונה  נוטים לדלג עליה. עם זאת, זו אחת הגישות היותר חזקות בארסנל הגישות היעילות לטיפול בסרטן. היא מקבלת שבחים רבים בספרו של ביל אנדרסון "חופשי מסרטן - המדריך שלך לריפוי עדין ובלתי רעיל" המביא את הציטוט המרשים הבא מאת האונקולוג ד"ר דן רוהם "התזונה הזו היא כנראה התזונה האנטי סרטנית המוצלחת בעולם. מה שהיא [ד"ר בודוויג] הדגימה, לחוסר אמוני בתחילה ואז לשביעות רצוני המקצועית המלאה, זה שניתן לרפא סרטן בקלות. הטיפול הוא טיפול בתזונה ואורח חיים, התגובה היא מיידית, התא הסרטני הוא חלש ופגיע"  [44, p. 92].

​נוסחת Poly - MVA

הפורמולה הנוזלית Poly MVA (Polynucleotide Mineral Vitamin and Amino acids) הומצאה בשנות ה- 1990 על ידי ד"ר מריל גרנט (Merrill Garnett) לאחר 30 שנות ניסיונות בסיומן הצליח לפתח פורמולה המחזירה את האנרגיה, ולמעשה את החיים, לתאים סרטניים בגוף ומנרמלת אותם, לדבריו, "יש להחזיר למקומו את מה שחסר, בדרך בלתי רעילה [...] להשלים את הפולס האלקטרומגנטי הנמצא בכל צורות החיים הגבוהות יותר, בתאים ובפיסיולוגיה שלנו" [45].

הנוסחה שהמציא מכילה מולקולה קניינית של פלדיום מחוברת עם  חומצה אלפא ליפואית, יחד עם ויטמיני A, B1, B2 ו-B12, חומצות האמינו פורמיל-מתיונין ואצטיל ציסטאין וכמויות קורט של מולבדינום, רדיום ורותניום [46]. למרות שהפורמולה הומצאה לפני זמן קצר יחסית, היא כנראה הפורמולה האלטרנטיבית הנפוצה ביותר לטיפול יעיל בסרטן בארה"ב כיום [1, p. 281].

למרות שפורמולה זו דומה לתרופה יותר מאשר לתזונה, הרי שהרכבה: חומצות שומן חיוניות, חומצות אמינו, ויטמינים ומינרלים, מהווה בין היתר השלמה תזונתית משמעותית לחוסרים של תזונה מערבית מקובלת ותפקודה, כמוסבר להלן, מנרמל את התפקוד של הגוף בדומה למה שהיה קורה לו היה מקבל תזונה ראויה.

לפי ד"ר גרנט, מטרת הפורמולה היא לנרמל תאי סרטן אנאירוביים על ידי שחזור הפעילות האירובית הנורמאלית של התא. בספר "המדריך הדפיניטבי לרפואת סרטן אלטרנטיבית" מוסבר כי הנוסחה מחזירה לנוקלואטידים את המכניזם של העברת אלקטרונים (למעשה היא DNA Reductase),  ומסכם "הנוסחה מתקנת את הגנים הבלתי נורמאלים אשר נחשבים כמתחילים את התהליך הסרטני" [1, p. 282]. באתר polymva.com מוסבר כי החיבור בין ALA, פלדיום ותיאמין היוצר מולקולה המסוגלת לחצות את מחסום דם-מוח ולתרום לבריאות תאים בכל הגוף. המולקולה תורמת אלקטרונים במיטוכונדריה, מנטרלת רדיקלים חופשיים וממירה אותם להיות מקור לאלקטרונים עבור שרשרת מעבר האלקטרונים (אחד השלבים ביצור אנרגיה תאית). כמונעת חמצון חזקה במיוחד, המולקולה מגינה על הדנ"א, תומכת במטבוליזם נורמאלי של תאים ולכן מפחיתה מוטציות סרטניות, משמשת כחומצה אלפא ליפואית במגוון תפקידיה, תורמת ויטמינים ומינרלים שונים ופועלת איתם בסינרגיה ויוצרת אנרגיה (ומים) בתוך התאים [47].

השימוש בפורמולה כולל לקיחת 1/2 כפית עד 16 כפיות ביום בהתאם למשקל הגוף ומצב הסרטן של המטופל. ישנן מספר מגבלות על תוספות של חומצה אלפא ליפואית וויטמין C. ברשת האינטרנט אפשר למצוא עשרות אתרים המפרסמים עדויות של אנשים שהשתמשו והבריאו בעזרת נוסחה זו. Polymvasurvivors.org הוא כנראה הגדול והמקיף ביותר מביניהם.

עלות: טיפול בן 4 חודשים ב- Poly MVA  בחולה סרטן מתקדם יכולה להגיע ל- 3,000$ ויותר, כאשר עיקר העלות נגזרת כנראה ממחירה הגבוהה מאוד של המתכת פלדיום, היקרה פי 3 מזהב.
האתר www.polymva.com מציע חבילה הכוללת תוספי תמיכה שונים כמו CoQ10, ויטמין D ועוד, יחד עם תמיכה מקצועית לגבי מינונים וטיפול בהתאמה למצב המטופל. כמו אתרים רבים המוכרים תרופות יעילות לסרטן, המילה "Cancer" אינה מוזכרת אף פעם אחת ובמקומה בשימוש המילה המכובסת "Disease" כדי לחמוק מאיסורים והצקות של FDA בארה"ב.

המכונה של רייף  - רפואת תדרים

פרק זה חשוב הן לצורך הבנת המקור לתיאורית הסרטן והן להבנת פרוטוקולים טיפוליים הכוללים רפואה ביו-חשמלית (ולמעשה, רפואת תדרים). בנוסף, זהו סיפור על אדם מיוחד והוא מדגים באופן נחרץ את הקושי והרדיפה אותם חוו, ועדיין חווים, מי שבחרו להקדיש עצמם למציאת מרפא אמיתי לסרטן.

רויאל רימונד רייף (1888 - 1971) התחיל את דרכו המקצועית בלימודי רפואה באוניברסיטת ג'ון הופקינס,במהלכם עבר ללמוד בקטריולוגיה. בהמשך הדרך התגלה כמדען מבריק שפיתוחיו בתחומי האופטיקה, אלקטרוניקה, ביוכימיה ואפילו תעופה מלווים אותנו עד היום. יש האומרים שרייף פיתח בעצמו את התחום של רפואה ביו-חשמלית [25].

​בעבודתו בבקטריולוגיה רייף מצא עצמו מתוסכל ממגבלותיהם של המיקרוסקופים בני הזמן ההוא ולכן פיתח ובנה מיקרוסקופ המסוגל להגדיל עד פי 60,000 [iv] שאפשר לו לראות וירוסים חיים, וכן שיטה לצביעת הדגימות על ידי גלי אור,  שאפשרה לו לגלות את תדר הצבע שבו נראה ובו פועל כל מיקרוב [v]. המיקרוסקופ היחודי אף אפשר לו לראות מיקרובים בתדר על-סגול שהוא מעבר לתחום הנראה [25] [48]. בעזרת  המיקרוסקופ שלו יכול היה רייף כעת לראות את תהליכי השינוי שעוברים המיקרובים בתגובה לתנאי סביבה משתנים, כיצד הם משתכפלים וכיצד הם הופכים תאים רגילים לתאים סרטניים! רייף המשיך וזיהה את טבעו הפליאומורפי (משנה הצורה) של המיקרוב הסרטני (ראו הרחבה בדף תאוריות מועילות).

img-7

​המיקרוסקופ של רייף

img-8

​כעת פנה רייף לחיפוש אחר אמצעי שיחסל את הווירוס הסרטני. לצורך כך הוא השתמש באותה תכונה שאפשרה לו לראות את הווירוס, התדר (ריטוט - oscillation) שלו, ופיתח מכונה המקרינה תנודות בתדר דומה לזה של הווירוס. על ידי הגברת עוצמת התדר הוגבר קצב התנודות של המיקרוב עד למצב בו הוא פשוט התפרק, באותו האופן בו קולה של זמרת אופרה מנפץ כוסית של יין. רייף קרא לאפקט זה "קצב תנודות ממית" (M.O.R - Mortal Oscillatory Rate) והמכונה שייצרה אותו נקראת מכונת רייף (Rife Machine) או מכונת הקרנה (Ray Machine) והשתמשה בדרך כלל באנטנה הנראית כנורה גדולה מלאה בגז אציל (הליום לרוב) כדי לשדר את התדר. בניגוד למנורות רנטגן דומות, למנורות אלו עם הגז האציל לא נמצאו עד כה כל השפעות שליליות.

img-9

ד"ר ​רייף (משמאל) והמהנדס הוילנד ליד מכונת רייף 1938

רייף עבד עוד שנים ארוכות כדי לאתר את התדרים המתאימים להרס של המיקרובים הגורמים הרפס, פוליו, דלקת קרום המוח, טטנוס, שפעת ומספר גדול של גורמי מחלות אחרים, כולל אותם וירוסים סרטניים שאותם כינה BX ו- BY (Bacillus X/Y ). התוצאה של מאמץ זה הוא טבלאות של תדרים המאפשרים לנטרל מיקרובים הגורמים למחלות רבות.

ב- 1934 הטילה  האוניברסיטה של דרום קליפורניה על ועדת מחקר רפואי מיוחדת בראשות ד"ר מילבנק ג'ונסון (Milbank Johnson) שכללה רופאים ופתלוגים, להעביר לטיפול במעבדות רייף קבוצה של חולי סרטן סופניים ולבדוק אותם, אם עדיין יהיו בחיים כעבור 90 יום. רייף נתן  לקבוצה זו טיפול של 3 דקות פעם בשלושה ימים (זאת לאחר שטיפולים תכופים יותר הביאו לתגובת הרקסהיימר[vi]) בתום תקופה זו 14 מתוך 16 החולים נרפאו כך שלא נמצא סרטן בגופם. רייף ביצע התאמת תדר עבור השניים האחרים שאכן נרפאו בתוך 4 שבועות נוספים [25] [26].

הניסיון להציג את הממצאים לקרן הבינלאומית לסרטן כשל, עקב דרישה לניסוי לא אפשרי, לדעת רייף. בינתיים  המשיכו הניסויים הן במעבדתו של רייף והן במרפאות של רופאים שונים, בעיקר בקליפורניה. התוצאות שדווחו היו פנטסטיות [49] אולם ועדת המחקר נחלקה בשאלה האם הגיע העת לפרסם אותן. העיתונאים לא חיכו ומספר כתבות התפרסמו בשנים אלו [50]. עם זאת, ההצלחה והסיכוי בטיפול בסרטן ומחלות רבות אחרות הקימו לרייף ולטכנולוגיה האלקטרו-רפואית מתנגדים רבים בקרב הקהילה הרפואית של הזמן.

ד"ר מוריס פישביין (Morris Fishbein), המנהל רב הכוח [vii] של ההסתדרות הרפואית האמריקאית (American Medical Association - AMA) ביקש לרכוש את הטכנולוגיה וכשרייף סירב, החלו צרות לנחות על ראשו. החל מגניבות וחבלות של חלקי ציוד ומידע, דרך הצתה שכילתה את מעבדות ברנט (Burnett) בניו ג'רזי זמן קצר בטרם פרסמו אימות לעבודתו של רייף. פקידי FDA וסוכנים של AMA ביקרו אצל רופאים שהשתמשו בטכנולוגיה, איימו עליהם בצעדים עקב שימוש  בטכנולוגיה לא חוקית, החרימו את המכונות והשמידו אותן. רופאים אחדים נאסרו. כתוצאה, רבים מהרופאים שעבדו עם רייף וחששו מאיבוד רישיונם, החלו לטעון כי אינם מכירים אותו למרות שרבים מהם צולמו איתו בארוחת ערב חגיגית ב- 1931.

במהלך זמן זה הקים רייף את חברת Beam Ray לשיווק מסחרי של המכונה וב- 1937 העסיק מהנדס בשם פיליפ הוילנד (Philip Hoyland) לבניה ויצור של מכונה מסחרית. שנתיים לאחר מכן הגיש הוילנד תביעת זכויות יוצרים נגד רייף בטענה שהוא זה שפיתח את המכונה, ולא רייף, זאת  למרות שרייף פרסם פרטים על המחקר והמכונה הרבה לפני העסקתו. באותו זמן שינה הוילנד את המכונה המסחרית באופן כזה שגרם לרייף להתלונן במכתב לרופא מאנגליה על כך שאינה עושה את העבודה [26, p. 6]. אף אחד לא יודע מה גרם להוילנד להגיש תביעה בה לא יכול היה לזכות או לייצר בשמו של רייף מכונות שאינן עובדות. כך או כך, רייף זכה בתביעה לבסוף אך הוצאות המשפט גרמו לפשיטת הרגל של חברת Beam Ray ובאופן אפקטיבי גרמו להפסקת היצור של מכונות רייף.

סדרת ה"תקלות" לא פסקה בזאת. כמו מעבדת ברנט לעיל, גם מעבדתו של ד"ר ניימס (Names)  שעסקה באימות עבודתו של רייף נשרפה, יחד עם החוקר ועם המידע שבה. ב- 1940 פשט FDA על משרדיהם של שני רופאים תומכי רייף והחרים את הציוד שלהם. מאוחר יותר נמצא כל אחד מהם מת, לאחר שלכאורה התאבד על ידי רעל. ב- 1944 נפטר ד"ר ג'ונסון הנזכר לעיל, ערב אחד בטרם מסיבת עיתונאים בה התכוון להכריז על תוצאות עבודתו של רייף ועל מציאת המרפא לסרטן. שמועה מספרת כי גופתו נבחנה על ידי חוקר FBI שמצא כי האיש הורעל. אחד מתומכיו היוקרתיים ביותר של רייף, ד"ר קנדל (Kendall), קיבל לפתע פנסיה חסרת תקדים של רבע מיליון דולר, פרש למקסיקו ונעלם מהתמונה. הרשימה של ה"מקרים" הללו ארוכה ורייף עצמו, מנוע ממחקר ומעבודה ונרדף על ידי FDA ו- AMA, החל להתדרדר לאלכוהוליזם.

ב- 1950 חבר רייף עם אחד ג'ון קריין (John Crane) לייצר את המכונות. הסיפור נהייה מבולבל כאן והמכונות שיוצרו השתמשו בתדר נמוך בתחום של אודיו (לעומת תדרי הרדיו שרייף השתמש בהם קודם). המכונות עדיין היו יעילות לתחלואים מסויימים אך בוודאי לא עבדו כמו המכונות המוקדמות יותר. דומה שגם רייף, שאיבד מחדותו בתקופת קשה זו, לא זכר עוד את סודות בניית המכונות במתכונת הקודמת.

ב- 1971 הובהל רייף לבית החולים בעקבות תאונת דרכים ושם נפטר בעקבות עוד "תאונה" של הזרקת מנת יתר של סם הרגעה. יחד עם מותו נעלם הידע על הטכנולוגיה, נעלמו המסמכים ואפילו את גזירי העיתונים לא ניתן היה ​להשיג. כל שנותר הם מסמכים ותמונות שנשמרו אצל שותפים לדרך. בנוסף, לפי דיווחו של אוברי סקון (Aubrey Scoon) נותרו עדיין מספר מכונות אצל רופאים זקנים אחדים שהשתמשו בהן בסתר לטיפול בחולים [26, p. 7]. גם בימים אלה, 40 ויותר שנה  לאחר מותו של רייף ממשיך FDA למנוע באגרסיביות כל ניסיון להזכיר את שמו בהקשר של ריפוי.

מאמצי FDA אלה הושמו לאל על ידי רשת האינטרנט שעם התפתחותה החל מידע רב ערך להתפרסם. ב- 1997 נכתב הספר "המרפא לסרטן שאכן עבד, חמישים שנה של דיכוי" מאת בארי לינס וג'ון קריין [viii] שהחזיר למודעות ציבורית את סיפורו של רייף . אתרים אינפורמטיביים ומחקריים רבים מפרסמים כיום מידע ומסמכים על עבודתו של רייף ועל הטכנולוגיה שפיתח ומספר יצרנים מייצרים מכונות "רייף" בטכנולוגיה עכשווית. האתר RifeVideos.com מביא מידע רב על הטכנולוגיה משולבת בעדויות אישיות ומסמכים שנרכשו ומוצגים בו, כמו גם הקלטות מקוריות של רייף ואחרים. בנוסף, וחשוב ביותר, יש באתר זה רשימה של  מכונות אשר מסוגלות לספק "תדרי רייף אמיתיים" (לדעת מפעילי האתר) ואפילו מאמר על הפיכת מחולל תדרים מסחרי למכונת רייף. גם רשימות של תדרי מרפא למגוון עצום של מצבי בריאות אפשר למצוא בהרבה אתרים ברשת, חלקם מקורם ברייף עצמו וחלקם תדרים שנמצאו על ידי אנשים רבים שניסו טכנולוגיה זו מאז.

הפעילות הענפה הזו מסביב לטכנולוגיה ולאיש עצמו מעוררות את התחושה כי אנשים רבים אכן מתרפאים מסרטן וממגוון של מחלות תוך שימוש בטכנולוגיה של רייף. אפשר לשער כי הדבר היה משמח את רייף, ובמילים שלו " אכן הוצאתי כל מה שהרווחתי על המחקר שלי לטובת המין האנושי, אך עשיתי את הבלתי אפשרי והייתי עושה זאת שוב"[ix]

עלות: מכונות "רייף" שונות בשוק עולות בין 2,000$ ל- 5,000$. מחירן הגבוה הוא חד-פעמי והן יכולות לסייע במגוון של תחלואים. חשוב ללמוד על הנושא ועל הטכנולוגיה טרם הקניה או לקבל תמיכה מאדם המבין את התחום.

נלטרקסון במינון נמוך (Low Dose Naltrexone - LDN)

נלטרקסון היא תרופה אלופטית שנועדה לעזור בטיפול בהתמכרויות לאלכוהול וסמים. והיא מועילה לטיפול בסרטן דווקא במינונים נמוכים מאוד שכמעט ואינם רעילים. זוהי אמנם אינה גישה תזונתית, אך היא יכולה לסייע כחלק מפרוטוקול טיפולי והיא מאירה קיומן של אפשרויות נוספות לטיפול במחלה.

התרופה פועלת על ידי חסימת רצפטורים אופיאטים בתאים השונים. מחקרים בעשורים האחרונים הראו כי רצפטורים כאלה קיימים לא רק בתאי העצבים ובמוח אלה גם במגוון גדול של תאים ובהם תאי מערכת החיסון. מסתבר כי מתן נלטרקסון במינון נמוך של 4.5 מ"ג (כעשירית מהמינון המקורי) טרם השינה, גורמת לחסימה קצרת טווח של הרצפטורים האופיאטים בכל הגוף ולהצטברות של אנדורפין ומתאנקפלין (חומרים מרימי מצב רוח המיוצרים על ידי הגוף עצמו) בגוף למחרת היום. החוקרים משערים כי LDN  מעכב ומונע גדילת הגידול על ידי הגדלת כמויות האנדורפינים בדם, על ידי הגדלת כמות הרצפטורים האופיאטים בתאי הסרטן, דבר ההופך אותם לפגיעים יותר לתכונות עיכוב הגדילה שיש ממילא לאנדורפינים השונים, תוך עידוד מוות תאי של תאי הגידול ועל ידי תגבור הפעילות של תאי הרג (NK) ותאים אחרים של מערכת החיסון המגבירים פעילותם בתגובה לאנדורפינים. [51].
ד"ר ביהרי, הרופא שגילה את פעולתו המפתיעה של LDN התחיל ב- 1999 בטיפול של 450 חולים. אחרי 21% מהחולים נפסק המעקב, ומהנותרים,  19% נפטרו מהמחלה לאחר חמש שנים (כולם חולים שהיו במצב קשה טרם הטיפול ב- LDN  ורובם כבר לא הגיבו לשום טיפול אחר), 47% היו בנסיגה (הגידול צומצם בלפחות 75%) או מיוצבים עם גידול הולך וקטן. 2% לא הגיבו לטיפול כלל. [52]

LDN היא תרופה שאושרה על ידי FDA והפטנט עליה פג, לכן יכול כל רופא לרשום אותה באופן חוקי ובלי להסתבך עם הממסד הרפואי. LDN מציעה למעשה אפשרות לניהול של מחלת הסרטן אצל חולים רבים והפיכת המחלה למעין מצב כרוני בר ניהול. [1, pp. 294 - 298]

בנוסף לטיפול בסוגי סרטן רבים ושונים, LDN מועילה גם במגוון גדול של מחלות אוטואימוניות ואחרות כמו קרוהן, לופוס, עיפות כרונית צליאק, טרשת נפוצה ועוד רבות.

עלות: נמוכה מאוד (פחות מ- 50 $ לחודש)

הערות

[i] חומצות שומן חיוניות נקראות כך מפני שהן חיוניות לבניית הגוף ופעולתו התקינה והן אינן מיוצרות בגוף לכן יש לקבלן מתזונה. באופן כללי זרעים שונים עשירים באומגה 6 וזרעי פשתן ומרווה, כמו גם דגת הים הצפוני, עשירים באומגה 3.

[ii] פוספוליפידים הם מולקולות שומניות המרכיבות, בין היתר, את דפנות התאים בגוף. ליפופרוטאינים הן מולקולות המורכבות משומן וחלבון, דוגמת כולסטרולים שונים.

[iii] בארץ אין גבינת קוטג' אורגנית מתאימה אולם יוגורט אורגני מעיזים (שלפחות חלק מתזונתן מרעה/עלים ירוקים) בהחלט יכול לשמש כתחליף ראוי לגבינת הקוטג', אם כי חישובי היחסים בין היוגורט לשמן הפשתן הם שונים.

[iv] לעומת הגדלה פי 2,500 במיקרוסקופים אופטיים רגילים. מיקרוסקופ האלקטרוני מגדיל עוד יותר אך הקרינה הורגת את הדגימות הנצפות ולא ניתן לצפות בו בתהליכי חיים. כיום יש רק חברה אחת המייצרת מיקרוסקופים אופטיים בעלי הגדלה בסדר גודל כזה.

[v] צביעת דגימות לצפייה במיקרוסקופ המקובלת בהגדלה רגילה, לא היתה עדינה מספיק לצרכיו של רייף. צביעה בעזרת ספקטוגרף (מכשיר השובר את האור) אפשרה תצפית במיקרובים תוך שימוש בתדר של אור שתנודתו דומה לתדירות של המיקרוב הנצפה.

[vi] תגובת יאריש-הרקסהיימר (Jarisch-Herxheimer reaction) היא תגובה של הגוף לשחרור רעלנים מסיבי המתרחש כאשר טיפול מוצלח מביא להרג של מיקרוב כלשהו בכמות גדולה ולשחרור מסיבי של רעלני המיקרוב בכמות גדולה מזו הניתנת לפינוי על יד מערכות פינו הרעלים.המטופל עלול לחוש חום, צמרמורות, חולשה, כאבי שרירים וראש, נימול, דופק מהיר, קשיי נשימה,  ירידה או עליה בלחץ הדם, פלפיטציות שלשול, טעם מתכתי בפה , בלבול ואיבוד אוריינטציה וכדומה. לעיתים מומלץ להוריד את אינטנסיביות הטיפול לתקופת מה כדי לשכך תגובות אלו אך לא להפסיקו כליל.

[vii] פישביין כיהן בתפקיד ראש AMA  25 שנים רצופות. במקורות רבים מתועד כי פישביין רכש את כל המלאי של AMA והיה בעל קשרים כלכליים ופוליטיים נרחבים ביותר. עוד מדווח כי פישביין עשה כל מאמץ לסלק מהשוק כל "איום" בריפוי מסרטן על ידי רכישתו או על ידי הריסת הרופא או הממציא. רייף היה אחד בשורה מכובדת של מרפאים שטעמה מנחת זרועו [1, pp. 46, 48–50, 67, 236–238 ] וגם [26, p. 5].

[viii] The Cancer Cure That Worked, Fifty Years of Suppression By Barry Lynes with John Crane (Toronto Marcus Books 1997)

[ix] “Having spent every dime I earned in my research for the benefit of mankind, I have ended up as a pauper but I achieved the impossible and would do it again.” [66]