​הנטורפוטיה ואני

מאמר זה מתאר את מקצוע הנטורופתיה, כיצד אני תופס את המקצוע ובעיקר, מה​ לדעתי, מיוחד בדרך שלי ומייחד את הקליניקה תדרים מרפאים. אין זה מאמר פירסומי, אך בניגוד למאמרים אחרים, הוא אינו יישומי במובהק. המטרה שלו היא לאפשר לכם, המחפשים ​בריאות ואיש מקצוע לעבוד עימו, להבין כיצד אני חושב ועם מה אני עובד בתהליך של ליווי ​להבראה.

​הבהרה ותניית פטור: 
הידע המובא בדף זה מקורו בלמידה אישית והוא ​מיועד להשכלה כללית בלבד. השימוש הנעשה בידע זה הוא על אחריות המשתמש בלבד. הכותב אינו רופא. ​מילים עם השורש רפא (כמו רפואה או ריפוי), אם מופיעות בדף, אינן קשורות או מרמזות על ריפוי ​ע"י רופא או בשיטות המקובלות ברפואה הרגילה.
קרא​ו עוד ​מדוע נדרשת הצהרה זו...

​אז מה זה הנטורופתיה

באופן רשמי, נטורופתיה היא מקצוע ממקצועות הריפוי הטבעי. זוהי גישה הוליסטית לבריאות המשתמשת במדע מודרני ובידע קדום כדי לעזור לגוףנפש להתרפא ולשמור על הבריאות. נטורופת מנסה להפעיל או להמריץ את תהליכי הריפוי המובנים באורגניזם. הטיפול מותאם הוא לגופו של אדם ולנפשו, ולא למחלתו, כמקובל ברפואה הממוסדת.

 אלה הם העקרונות העיקריים של נטורופטיה:

ראשית, אל תגרום נזק - זה אומר להימנע ככל האפשר משימוש בטכניקות מזיקות, להימנע מחומרים מזיקים (רוב התרופות), להימנע מהדחקת תסמינים (הורדת חום היא דוגמה להדחקת תסמין מזיקה) ולעבוד בשת"פ עם הגוףנפש של המתרפא ולא נגדו.

שימוש בכוחות הריפוי הטבעיים - אנו מכירים בכך שלאורגניזם יש כוחות לרפא את עצמו ולתקן נזקים שקרו לו. גופינו מתקן את עצמו כל העת, מהלידה ועד המוות. בנטורופטיה אנו משתמשים ביכולת זו של בגוף ומעודדים אותה על ידי איזון הגוףנפש באמצעים שאינם מזיקים.

התייחסות אל השלם - אנו יצורים של גוף, נפש, נשמה ואנרגיה, הקשורים כולם אלו באלו כיחידה הוליסטית (כולית, שלמה). יש קשרי גומלין בין כל מה שקורה בסביבתו של אדם, בנפשו או בגופו ולכן לכל אלו יש גם השפעה על הבריאות. זוהי הסיבה מדוע לא ניתן לטפל רק באיבר כלשהו, או רק בתסמין נפשי. באורגניזם שלנו הכול קשור, ולכן הכול חשוב.

זיהוי וטיפול בסיבות - תסמיני המחלה הם רק פעמון אזעקה המודיע על חוסר איזון. אין טעם לטפל רק, או בעיקר בתסמינים. צריך למצוא את גורמי הבעיה ונסות להפכם לתומכי ריפוי. טיפול בתסמינים הוא ראוי רק אם יש בו כדי לקדם את הריפוי, או במקרים קיצוניים, את רווחת המתרפא.

המטפל כיועץ וכמחנך - בניית יחסי אמון, הנגשת מידע וידע, יצירת הבנה ועידוד המתרפא לשינוי הם כולם חלק מתפקידו של המטפל, או היועץ לבריאות, כפי שאני מעדיף להתייחס לזה. אך הדבר החשוב ביותר הוא לעודד ואף לדרוש מן המתרפא לקחת אחריות על חייו ועל בריאותו.

מניעה עדיפה על טיפול - קל יותר לעזור לאדם בריא לאמץ הרגלים מונעי חולי, מאשר לנסות לרפא אדם חולה. נטורופתיה מעדיפה תמיד גישה של בריאות מונעת חולי. מערכת אבחון התדרים גלובל דיאגנוסטיקס (להלן) היא צעד משמעותי בכיוון זה, במרפאתנו.


 ואלו הכלים העיקריים בהם אני משתמש כדי לעזור למתרפא

​הבנות הרפואה החדשה ​​​​- הרפואה החדשה הינה פיתוח של רופא גרמני בשם ד"ר ריקה גירד האמר, אשר במשך כמעט 40 שנה חקר וגילה את חוקי הטבע אשר ​גורמים למה שברפואה הרגילה ובציבור נתפס כ"מחלה" ומנהלים אותה.

הרפואה החדשה, המתוארת על ידי חמישה חוקי טבע, מסבירה את כל מצבי החולי על פי אותה תפיסה שלמה, הגיונית וחזרתית, המתארת את הגורמים של הסיטואציה, את האופן בו תתפתח לכדי "מחלה", ואת האופן בו תתנהל אותה מחלה עד לסיומה.

הרפואה החדשה נטועה עמוק באבולוציה ומראה לנו ​כי אין שום דבר בטבע אשר קורה ללא סיבה. כאשר אנו מבינים את הסיבה למצב הבריאותי שלנו, וכיצד הוא קשור למה שקרה או קורה בחיים שלנו, אנו יכולים לשחרר את הפחד ​שלנו מהחולי, ולהתחיל ​להבריא.

img-6

בסיס הידע של הרפואה החדשה כפי שפיתח אותו ד"ר האמר, מאפשר ​לי לאתר את הגורמים של ​מצבי החולי, לעזור למתרפא להביאם למודעות ובכך להתחיל את תהליך התיקון וההבראה. ​מאחר וצריך להכיר את הרפואה החדשה כדי ​להעזר בה, פיתחנו קורס וידאו קצר בן כשעה וחצי המאפשר לכל אדם ללמוד ונצל תפיסה מופלאה זו, ואנו מוסיפים קורסים ספציפיים למצבים שונים כל העת. הנה אחד כזה.

מדיניות הפחתת רעלים -  ​התזונה והסביבה של המתרפא היא קריטית לתהליך ההתרפאות. הכי חשוב לטעמי, לפני כל ההגדרות (טיבעוני, צימחוני, קרניבור או הרבּיבור - ויש  עוד הרבה), זה לנקות את התזונה ואת הסביבה של המתרפא ולסלק  ​את מרבית הרעלים מאורח החיים שלו. אני קורא לזה מדיניות הפחתת רעלים ומלמד את המתרפא איפה הם נמצאים ​ וכיצד לפתח אורח חיים שיפחית אותם ככל האפשר ויסלקם מתזונת המתרפא ומסביבתו.

לתזונה עצמה יש חשיבות ​רבה. תזונה נכונה מספקת לגוף הרבה ממה שנדרש לו כדי לנקות ותקן את עצמו. לכן חשוב לאכול את המזון הנכון בכמויות ​מספקות. בעוד שבעבר דגלתי בתזונה טבעונית או צמחונית, עם הזמן למדתי כי תזונה זו אינה מתאימה לרבים, וכעת אני ממליץ על צריכת מזונות מהחי​, העשירים במזינים איכותיים, ביחד עם כמות מספקת של מזונות צמחיים, בהתאם לאדם ולצרכיו.

האם מספיק לשנות תזונה? לפעמים כן, אך עד כמה שמצער אותי לומר זאת בהקשר לתזונה, במקרים רבים רק תזונה בריאה לא תספיק כדי להחזיר אדם למעגל בריאות, בעיקר אם כמו רבים, אותו אדם פנה לטיפול רק כאשר בריאותו התדרדרה כבר. במקרים אלו יש לשלב אמצעים נוספים, כגון:

 • תוספי תזונה - תוספי תזונה הם חומרי תזונה מרוכזים הניתנים ללקיחה על מנת להשלים חסר ספציפי, במקום בו התזונה אינה מספיקה, אנו משלבים תוספי תזונה על פי הצורך כדי למטב ולהשלים את התזונה וכדי לזרז תהליכי החלמה.
 • רפואה אורתומולקולרית - זוהי גישה המשתמשת אף היא בתוספי תזונה, אך במינונים גבוהים מן המקובל ובפרוטוקולים יעודיים המכוונים לספק לגוף חומרי תזונה נכונים בכמויות המאפשרות האצת הבראה ובעיקר,שיקום של מערכות הגוף וריפוי של מחלות ניווניות הנובעות לרוב ממחסור תזונתי כרוני. לרפואה אורתומולקולרית הצלחות בריפוי מחלות רבות ואפילו שיקום כלי דם ולב וריפוי סרטן.
 • ניקוי רעלים - רעלים רבים מצטברים בגוף ויוצרים חסימה של תהליכי ריפוי. לפי הצורך נשתמש בשיטות שונות לפינוי של רעלים מהגוף לאפשור והאצת תהליכי ריפוי
 • צמחי מרפא - עולם הצומח עתיר בתרופות טבעיות חזקות ויעילות היכולות לסייע בריפוי. אני מעדיף להפנות מתרפאים לרכישת תמציות מיובשות בקפסולות, משום שקל יותר לדעת ריכוזים ומינונים והן לרוב זולות יותר, אבל לפעמים דווקא טינקטורה שהוכנה ספציפית עבור המתרפא וצרכיו, היא שתעשה עבודה.
 • ארומותרפיה - שיטה לטיפול בעזרת שמנים אתריים, אלו תמציות מהחומר הפעיל בצמחים שונים והן עוצמתיות וריחניות מאוד. כאשר כל תמצית ותפקידה וההשפעה היחודית שלה. מאחר וחוש הריח הוא החוש הקדום ביותר שלנו ווהוא מחובר ישירות למוח הקדום שלנו, ההשפעה שלו על ריפוי יכולה להיות עוצמתית ביותר.
 • פרחי באך - זוהי מערכת לטיפול רגשי בעזרת תמציות צמחים הומאופתיות, המתאימה במיוחד למצבים רגשיים והתנהגותיים שונים, ובאופן מפתיע היא מתכתבת עם רפואת תדרים ויכולותיה.
 • גישת EFT ככלי פשוט אך עוצמתי לשינוי אמונות מגבילות, טיפול ברגשות כואבים ואף בכאבים פיזיים.
 • מתן מידע וליווי למתרפאים - אני מאמין כי מידע  יוצר הבנה והזדהות העוזרת למתרפאים רבים להתחבר לתהליך הריפוי ולדבוק בו. אני ערוך לספק למתרפא את המידע שיאפשר לו לבצע את השינויים הנדרשים באורחות חייו וללוות אותו באופן שיתמוך בהצלחת תהליך הריפוי שלו.

זה היה עיקר הדברים על הנטורופתיה וכיצד אני תופס את הנושא ועובד במרפאה.

​וקצת על מי שאני...

או יותר במדוייק, מה הערך המוסף שאני יכול לתת למתרפאים המגיעים אלי.

ראשית, הגעתי ללמוד נטורופתיה וריפוי טבעי בגיל מבוגר יחסית, כקריירה שניה (אחרי שנים ארוכות במחוזות ההי-טק) ולא רק כדי שיהיה מקצוע ביד, אלא לגמרי מבחירה. ריפוי טבעי התברר לי עם השנים כ"יעוד", שהפך להיות דרך חיים בעשור האחרון ומגיע למימוש דרך העיסוק הזה. אני מאמין שהליכה עם הגוףנפש ובדרך הטבע של הגוף, זו הדרך היחידה להיות בריא לאורך זמן, או להתרפא, אם חלינו.

שנית, אני מבין אותך, האדם עם החולי. אני מבין את התחושות שמלוות את החולי ואת החרדה שבאה עימו, הן מפני שאני נמצא כבר שם, באותו הגיל שבו הבריאות אינה מובנת מאליה, והן מפני שלצערי חוויתי חלק מהתחושה הזו של התדרדרות בריאותית. תחושה זו היא שדחפה ומינפה אותי לבחור בדרך חדשה והיא שנותנת בי תקווה, חמלה ורצון עז לעזור לאנשים במצב זה.

שלישית, ואולי חשוב מכל, אני מאמין שהבנת הסיבות של החולי, ביחד עם בחירה בדרך טבעית להבראה, יכולים להביא מרפא ברבים מהמקרים בהם אנשים סובלים מחוליים שונים. אני ​מאמין כי ניתן להבריא מכמעט כל המחלות הנחשבות "כרוניות" ברפואה הממוסדת, ולכל הפחות ניתן לשפר מאוד את מצבו של  המתרפא ואת איכות חייו.

אך, רביעית, אני דורש מהמתרפא לקחת אחריות על בריאותו וחייו. אני איני תופס את עצמי כ"מטפל" ואיני רואה את המתרפא כ"מטופל". המינוחים הללו הם מינוחים שמשאירים את המתרפא במקום מוחלש, מקום בו מישהו עושה ריפוי לו, או עליו. לתפיסתי זהו מקום פסיבי מאוד. אני תופס את עצמי כמלווה את המתרפא בתהליך של ריפוי, בו המתרפא עצמו הוא בעל הכוח והוא לוקח את האחריות על בריאותו במלואה.

וחמישית, כאן בא לידי ביטוי ענין שיתוף הידע. אני לא מחזיק אצלי שום נוסחת פלאים,  אם אני מוצא נוסחה כזו, בשלב מסויים היא תהפוך למאמר פתוח לציבור באחד מהתפריטים למעלה. אני לא מתפרנס מסודות, אלא דוקא מגילויים, שיתופם ועזרה לכם, המתרפאים, בשימוש בהם. אני בסך הכל צינור להזרמת הידע הזה למי שזקוק לו.

זוהי הנטורופתיה וזה אני..

אז אם, כמו רבים,כבר הבנתם:

 • שתרופות אינן פיתרון, אלא רק מיסוך לבעיה ​האמיתית ומבוא ליצירת בעיות חדשות.
 • שאנחנו הם אלו היוצרים את "מחלותינו" , ושאצלנו גם המפתח להבראה.
 •  שפריצת הדרך במלחמה בסרטן תמשיך להתפרסם עוד 80 שנה, אך אף פעם לא תגיע.
 • שסכרת אינה חייבת להיות כל החיים, אפשר לצאת ממנה, ולא בקושי רב.
 • שמחלות זה לא באמת, אלא רק אוסף תסמינים שניתן לו שם​, וזה בוודאי לא אתם או מה שמגדיר אתכם.
 • שעבודה עם הגוףנפש עדיפה על מלחמה בו.
 • שבריאות ואיכות חיים מחייבת לקיחת אחריות אישית על הבריאות ועל החיים
 • שכדאי למצוא בן לוויה שמאמין ​בבריאות ומתפרנס ​מבריאות, ולא כזה שמתפרנס  מחולי...

אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ואשמח לעשות כמיטב יכולתי גם עבורכם.

גדעון כינר