ספרים למחשבה אחרת

צבים כל הדרך למטה: חיסונים - מדע ומיתוסים

הספר הזה על חיסונים נכתב כאן בארץ, על ידי הורים ועבור הורים. לדעתי זהו הספר הטוב ביותר שנכתב על בעיית החיסונים, בעברית או באנגלית, וקראתי כבר כמה וכמה כאלו. 

בחלקו הראשון מתמקד הספר בעיקר בבטיחות החיסונים, ומסביר עקב בצד אגודל את כל מה שחשוב להבין. הספר מסביר באופן ברור ומובן את המחקרים הנדרשים כדי לדעת שחיסון הוא בטוח, ואז סוקר את החיסונים בישראל ומראה כי אף לא אחד מהם עמד במחקרים הגיוניים אלו. בהמשך נוגע הספר בבעית הדיווח החסר של תופעות לוואי רעות שנגרמות מחיסונים.

בחלקו השני פונה הספר לטפל בשלושה מן המיתוסים המכוננים של עולם החיסונים, מיתוס "החיסונים חיסלו את המחלות הזיהומיות, מיתוס של חסינות העדר והמיתוס המפחיד של מחלת הפוליו ומיגורה לכאורה על ידי חיסון הפוליו.

כל הורה שרוצה לדעת באמת על חיסונים, חייב לקרוא ספר זה.

אשליית החיסון

הד"ר לאימונולוגיה טטיאנה אובוקניץ האמינה בחיסונים בכל ליבה. אך עבודתה בפיתוח חיסונים העלתה בה ספקות קשים לגבי מדע החיסונים. ספקותיה התחזקו עם לידת ילדה הראשון, והיא החליטה לחקור את התחום, ונוכחה לדבריה, כי "החיסונים הן אחת ההמצאות המטעות ביותר שהמדע הצליח לשכנע את האנושות לקבל כאמת". חמושה בהבנה זו, ישבה טטיאנה ולכתוב את הספר הזה.

הספר מנסה להנגיש את מעבדות הפיתוח להורה הנבוך, להאיר את הבעיתיות בתחום החיסונים ופיתוחם ואת השגיאות הבסיסיות של תפיסת החיסונים כפתרון למחלות. 

ספר זה יכיר לכם זוית נוספת, וקריטית, בלמידה שלכם על חיסונים, ויאיר כמה פינות של התחום הבעייתי הזה, פינות שספרים אחרים אינם נוגעים בהם.

"ספר זה אינו מיועד לאלו הרוצים להרגיש טוב עם המצב הנוכחי של הרפואה ... ספר זה מיועד לאותם קוראים אמיצים הרוצים [לדעת] את האמת העירומה, ללא כחל וסרק."

רפואת יתר - בריאות בוחרים בתבונה

"איך לברור עצות רפואיות מתוך דברי הבל רפואיים", זו כותרת המשנה בספרו המשעשע (והרציני עד אימה) של ד"ר מלקולם קנדריק, אשר אינו חוסך במאמץ להסביר לנו כיצד רבים מהטיפולי הרב מכר, שהרפואה שמחה לספק לנו, אינם מבוססים על מדע ועל ראיות של ממש, והם כנראה מיותרים ואף מזיקים.

האם יש הצדקה מחקרית ורפואית להורדת לחץ דם? האם טיפול בכולסטרול גבוה מועיל למישהו? איך ממציאים מחלות חדשות? איך מציגים תרופה חסרת ערך כאילו היא מועילה, כיצד גורמים לרופאים להאמין בשטויות ולהתייחס עליהן כעובדות, כיצד מטילים אימה על הציבור, ועוד ועוד פנינים חשובות למי שנכון לחשוב באופן שונה ורוצה את האמת שמאחורי הקלעים הרפואיים.

זהו ספר חובה למי שרוצה להשתחרר מהחשיבה הרפואית הדוגמטית והמזיקה, ולבחור לעצמו, בעצמו,  נתיב בטוח ובריא יותר.


רפואת יתר - הפרעות קשב

“... באופן די ודאי, מספר הילדים עם אבחון שגוי [של הפרעות קשב] עולה על מספר הילדים שיש להם בעיה קלינית. .... כל נושא הפרעת הקשב כל כך מבולבל ונגוע עד שאף אחד לא יודע בדיוק מה לעשות עם זה.”

רפואת יתר- הפרעת קשב הוא תרגום לעברית של ספרו של אלן שוורץ, בתוספת פרקים מקוריים וחוות דעת של אנשי מקצוע ועיתונאים בישראל.

15% מהילדים בארה"ב ואחוז דומה בישראל מאובחנים עם הפרעות קשב ומקבלים טיפול פסיכיאטרי, מבלי שהרופאים הרושמים תרופות כאלו, וההורים המוכנים לתיתם לילדיהם, יבינו את הסיכונים והנזקים הכבדים שתרופות אלו עלולות לגרום.