אשליית החיסון - הספר

עבור רובינו, חיסונים הם ענין ברור, הורינו התחסנו, אנחנו קיבלנו חיסונים ואת ילדינו אנו לוקחים לטיפת חלב להתחסן, לרוב ללא מחשבה שניה. אנו מתכווצים כאשר הילד מקבל זריקה ועוד זריקה, לפעמים אנו בוכים איתו, אך אנו בטוחים שזה רק לטובתו. שאחרי הכול, האם לא היו אלו החיסונים שפטרו את האנושות מכל אותן מחלות ילדות של העבר? האין החיסונים שיטה יעילה ובטוחה לוודא של נסבול ממגפות כמו פוליו, חצבת ושאר חולאים?

התשובה לשאלות אלו היתה ברורה וחדה עבור ד"ר לאימונולוגיה טטיאנה אובוקניץ. מקצוע פיתוח החיסונים היה מלהיב מאוד עבור המדענית הצעירה. אולם ככל שהתקדמה הקריירה שלה, צצו והתגברו שאלות קשות בקשר למקצוע שלה ולתוצרתו, החיסונים.

כאם צעירה הנחושה לגדל ילד בריא, נאלצה טטיאנה לחקור לעומק גם את הצד הבעייתי של החיסונים, ומה שגילתה הביא אותה להיווכח, כדבריה, כי:

"החיסונים הם אחת מן ההמצאות מוליכות השולל ביותר,
שהמדע יכול היה אי פעם לשכנע את העולם לקבל
"

חמושה במסקנה זו ישבה טטיאנה לכתוב ספר להורים. אין זה ספר עמוס ז'רגון מדעי כבד, כי אם ספר תמציתי המנסה להנגיש להורים ולציבור את הבעייתיות במדע האימונולוגיה ובנושא החיסונים. טטיאנה מראה לנו מדוע "אמיתות" שכולנו התרגלנו לקבל ללא ערעור, אינן האמת כולה או שאינן האמת כלל, ועד כמה רעוע הוא לעיתים המדע שמאחורי החיסונים. לבסוף, טטיאנה מציעה לנו דרך הסתכלות שונה וחשיבה מחודשת על תחזוקתה ושמירתה של מערכת החיסון, דרך המביאה לחסינות אמת בפני תחלואות שונות ושמירה על הבריאות, ללא הזדקקות לקביים מלאכותיים בדמות החיסונים.

בין השאלות בהן נוגע הספר:

  • מדוע חיסון הטטנוס כנראה אינו יעיל וכיצד כן נראה שאפשר לטפל בהצלחה בהרעלת טטנוס
  • מדוע המשך מסעות החיסון לחצבת, פוליו ושעלת הם מיותרים ומזיקים
  • האם הזיכרון החיסוני עליו מסתמך רעיון החיסון באמת מונע מחלות?
  • מדוע חיסונים אינם מספקים חסינות לחיים, ומדוע מחלה טבעית דווקא כן עושה זאת.
  • מדוע החיסון שתתנו לבתכם התינוקת כיום, יפגע בנכדכם בעתיד
  • מדוע המושג "חסינות העדר" המשמש להפחדה מפני פריצת מגיפות, אינו רלוונטי כלל לחיסונים
  • כיצד האנושות מנצחת בקרבות בודדים נגד המיקרובים, אך מפסידה במלחמה על הבריאות
  • מדוע השימוש במשככי כאבים וחום מפריע לגופינו להתרפא ומחמיר את המחלה
  • איך לבנות מערכת חיסון איתנה ולייתר את הצורך בחיסונים

למה ספר, ולמה הספר הזה?

​אף פעם לא חשבתי שהעסק הצנוע שלי יהפוך להוצאת ספרים. באופן די מוזר התוודעתי לנושא החיסונים לפני למעלה מחמש שנים, ומה שגיליתי מאז גרם לי, כמו לרבים אחרים, לרצות לעשות יותר כדי שהמידע החשוב בנושא יוודע להורים רבים ככל האפשר, ויאפשר להם לענות עבור עצמם על השאלה: לחסן או לא לחסן?
פעילותי בקבוצת הפייסבוק חיסונים - בחירה מושכלת ובערוצים נוספים, הביאה אותי להבין את הבלבול והמבוכה בו שרויים מרבית ההורים הנחשפים לתחום לראשונה. חשבתי כי טוב היה לו ניתן היה להכין ערכת מידע להורה, אשר תעזור לו לעשות את צעדיו הראשונים בתחום המבלבל של בעיתיות החיסונים, תחום בו רבה תעמולת ההפחדה, ואת העובדות יש לברור בפינצטה.
משקראתי את ספרה הקצר והתמציתי ושל ד"ר טטיאנה אובוקניץ, התברר לי כי הוא עונה במידה רבה על הצורך הזה וכי הוא יכול להוות פריט חשוב ועיקרי באותה ערכת מידע שבדימיוני. מכאן עד להרמת הכפפה והבאתו לתרגום, לא ארכה הדרך. 

ד"ר טטיאנה אובקניץ (PhD)

ראוי לציין כי הספר בגרסתו העברית מעובה ביחס לספר המקורי, והוא מכיל מידע נוסף מאת ד"ר אובוקניץ, הכולל הרחבות על מספר נושאים וכן ראיון שנערך עם ד"ר אובוקניץ במטרה להביא להורים מידע שראיתי כחשוב עבור הורים בעת קבלת ההחלטה הגורלית, בעיקר מידע המתייחס לשמירה על הבריאות ללא חיסונים. 

​תודות:

גיוס הכסף לספר נעשה בפרוייקט מימון המונים במימונה​. יותר מ- 130 אנשים וחברות תמכו בספר בסכומים שבין 60 ל- 1300 ש"ח. תמיכה נוספת קיבל הספר מאותם שהתנדבו לעזור בתרגומו ולעריכתו. גם ד"ר אובקניץ עצמה תמכה תרמה מזמנה היקר לאותן תוספות שראיתי כחשובות לשלמותו של הספר. תודתי העמוקה לכולם.

​אני מקווה כי תפיקו תועלת מקריאת הספר בבואכם להחליט בנושא חשוב וגורלי זה.

גדעון כינר N.D
תדרים מרפאים


פרטי הספר:

הספר הכולל כ- 150 עמוד בכריכה רכה

הספר צפוי לצאת לאור ביוני 2016

מחיר הספר: 60 ש"ח לגרסה אלקטרונית, 80 ש"ח  לספר מודפס (כולל משלוח)

צרו איתנו קשר כדי להירשם לקבלתו עם יציאתו לאור

x