בחרו עמוד

כאבים הם לא עניין נעים, אך יש להם תפקיד חשוב להסב את תשומת ליבנו למצב לא תקין בגוף, וככאלה הם ברוכים. אולם במקרים רבים של כאבים כרוניים המתמשכים וחוזרים על עצמם (כמו כאבי פרקים, גב, שיניים, מיגרנות וגם כאבים הנובעים ממחלות "כרוניות" כמו סרטן וסוכרת או הטיפולים שלהן), הכאב המתמשך אינו משרת שום מטרה מועילה ודווקא מגביר את הסטרס ואת החרדה אשר פוגעים משמעותית באיכות חייו של הסובל, מקשים על התרכזות בתהליך הריפוי ולעיתים קרובות הם זרז לפנייה אל הרופא לקבלת תרופות מזיקות.

ואכן, הרפואה המערבית (הקונבנציונלית) מציעה לנו מגוון גדול של סמים משככי כאבים, שחלקם אכן עובדים אך לכולם תופעות לוואי לא נעימות עד חמורות. גרוע מכך, הגוף לומד להסתגל לחומרים אלו לאחר זמן מה ויש צורך להעלות את המינון, ויחד איתו את הסיכונים, הכרוכים בנטילת סמים רעילים אלו.

הפתרון הטבעי

תוסף תזונה בשם DLPA (בעברית מבטאים דָלְפַּא) יודע לעשות עבורנו עבודה טובה בשיכוך של כאבים מתמשכים וכרוניים ברמת סיכון נמוכה לעין שיעור (ואפסית, למעשה) מזו של הסמים האלופטיים.

התוסף DLPA, או בשמו המלא DL פנילאלנין (Dextro-Levo-PhenylAlanine) מכיל שתי צורות של חומצת האמינו (חלבון) פנילאלנין, המיוצרת על ידי הגוף ברגיל מהמזון אותו אנו צורכים. באופן רגיל, הגוף משתמש בחומצה אמינית זו ובאחרות הכלולות במזון בכל תהליכי הבניה וההתחדשות הנדרשים לו.

אולם, מסתבר שכאשר צורכים את התוסף DLPA, בנפרד על קיבה ריקה מחלבונים, הגוף מפנה את הפנילאלנין למשימה אחרת, והיא איזון הפעילות של שני אנזימים המפרקים את האנדורפין והאנקפלין בגופינו.

אנדורפין ואנקפלין הם מולקולות דומות מאוד למורפין, אשר הגוף מייצר בעצמו באופן רגיל כחלק ממנגנון שיכוך הכאב הטבעי. מסתבר כי גופנו נברא מלכתחילה עם מערכת אוטומטית לשיכוך של כאבים, בעיקר כאבים מתמשכים וכרוניים אשר רק פוגעים בגוף ואין בהם כל תועלת עבורו. אנדורפין ואנקפלין הם החומרים שמייצר הגוף עצמו לשיכוך כאבים כאלה ובאותה הזדמנות הוא מייצר אנזימים שתפקידם לפרק את אותם חומרים, שלא יצטברו יתר על המידה. דומה שבמצבי חולי וכאב מסוימים, מערכת זו לשיכוך של כאבים מיותרים, אינה עובדת כשורה.

על ידי צריכת פנילאלנין בשתי צורותיו, הגוף יכול לאזן את הפירוק של משככי הכאבים "הפרטיים" האלה שהוא מייצר. כך גדלה כמותם בגוף והוא יכול לנהל את "משק הכאב" שלו בעצמו ובצורה טובה יותר. ואכן, בניגוד ל"תרופות" של הרפואה הקונבנציונאלית, המתערבות בפעילות התקינה וחוסמות את מנגנוני הגוף, DLPA פשוט מאפשר לגוף לעשות את העבודה בעזרת המנגנון הטבעי שנועד לכך. הוא מפחית כאב הכרוני עצמו ומוריד את רמתו לרמה נסבלת, אך אינו מפחיתו לגמרי. האדם ער לכך שיש כאב ולכן גם ער לבעיה, אך הכאב אינו  "מנסר במוח" ואינו משתק את הסובל.

היכן להשיג

התוסף זמין בחלק מבתי המרקחת והטבע וזמין באינטרנט ממגוון יצרנים במינונים שונים. המינון הנדרש משתנה בהתאם לאדם ולכאב. רישמית מצויין כי התוסף משפיע אחרי יומיים ויותר, אולם לניסיוני עם עצמי ועם מטופלים, נראה שהתוסף עובד הרבה יותר מהר (פחות משעתיים בכאב השיניים הפרטי שלי).

כמה ואיך לוקחים

התוסף מגיע בקפסולות של 250 עד 1000מ"ג. יש לקחתו על קיבה ריקה מחלבונים (רצוי שעה לפני אוכל חלבוני או שלוש שעות אחרי) אך אפשר לאכול איתו פירות וירקות. מאחר מדובר כאן בחומצת אמינו דהיינו, חלבון), אין מגבלה על הכמות שאפשר לקחת, אך אם אחרי חודש של לקיחת 3000 מ"ג ליום לא הוקל הכאב, אין טעם להמשיך לקחתו כי כנראה לא יועיל.

פרט חשוב: בניגוד למשככי הכאבים של הרופא, נראה כי תוסף DLPA דוקא משפר עם הזמן את תפקוד מערכת שיכוך הכאבים הטבעית שלנו, ובלקיחה על בסיס קבוע ניתן בדרך כלל להוריד את המינון לאחר זמן מה ולהמשיך לצרוך מינון נמוך יותר.  וכמובן, לא לשכוך לטפל בסיבת הכאב!

אזהרה: התוסף DLPA אסור לחולי PKU) Phenylketonuria) !

למה מועיל

מחקרים מראים כי כאבי ראש ממגרנה, כאבי פרקים, עצבים וכאבים אחרי ניתוח מגיבים יפה ל- DLPA. הוא אינו מרדים או משנה את התחושות הנורמאליות וניתן לקחתו יחד עם רוב התרופות ללא הפרעה. אני נעזרתי בו למשך יומיים, בהם הייתי עם כאב שיניים מנסר שהפך לגמרי נסבל בלקיחה של שתי קפסולות של 500 מ"ג ביום, אשר התחילו להשפיע לאחר פחות מארבע שעות.

ויטמין C

כמעט בכל הכאבים שלנו מעורבת דלקת ברמה זו או אחרת. לכן, ברוב הגדול של המקרים, כדאי להוסיף חומרים אנטי דלקתיים, מאחר ולהפחתת דלקת יש אפקט משמעותי בהפחתת כאבים.

איני ממליץ על לקיחת תרופות נוגדות דלקת מן הרופא, כמובן. לתרופות אלו תופעות רעות רבות מידי. אך הגוף שלנו תמיד ישמח לקבל מינון גבוה של ויטמין C , אשר בנוסף להיותו נוגד דלקת, הוא גם מתגבר את מערכת החיסון, מחזק רקמות הגוף, נוגד אלרגיה, רעלים שונים, חיידקים ונגיפים והוא חסר רעילות באופן מעשי. הנה מאמר על השימוש בוויטמין C במינון גבוה.